Čítanie ECV

Aký je prínos umelej inteligencie pri čítaní EČV automobilov?

Akým vylepšením prešli v posledných mesiacoch kamery určené pre snímanie registračných značiek vozidiel? A aký je prínos umelej inteligencie? Aj na tieto otázky odpovedáme v dnešnom blogu. Veríme, že sa dozviete zaujímavé informácie.

V úplnom základe sú tieto kamery určené predovšetkým na ovládanie rámp pri vstupe na parkoviská, pri vstupe alebo na navigáciu v inteligentných priemyselných areáloch a taktiež na monitoring vozidiel smerom do a von z obcí a miest. Tieto zariadenia sa líšia predovšetkým z hľadiska maximálnej rýchlosti čítania, do ktorej sú určené – 40km/hod, 80km/hod. alebo 200km/hod. V prípade aplikácie do mestských kamerových systémov, dôkazu tieto zariadenia okrem rozpoznania textového reťazca konkrétnej ŠPZ, najnovšie rozpoznať aj farbu vozidla, typ jeho karosérie a výrobcu.

Tento fakt, uľahčuje do veľkej miery prácu operátorom kamerových systémov a stáva sa veľmi účinným nástrojom na vyhľadávanie konkrétnych vozidiel v zaznáme. Najčastejším problémom pri dopravných nehodách, kolíziách alebo pátraní býva, že svedkovia udalosti nepoznajú evidenčne číslo vozidla, pamätajú si však tvar karosérie, jej farbu prípadne výrobcu. Vo finále, teda operátor v systéme zadá iba získane informácie – napr. osobné auto, červenej farby, značky škoda a systém mu automaticky vyhodnotí všetky výsledky odpovedajúce zadaniu a časovému intervalu ktorý zvolil. Okrem toho, v prípade kamier určených na snímanie vysokorýchlostných udalostí (až do 200km/hod) dokážu tieto zariadenia komunikovať aj s externe pripojeným radarom, ktorý okrem vyššie zmieňovaných parametrov pripraví k fotografií vozidla aj informáciu o jej aktuálnej rýchlosti v čase prejazdu. To sa môže stáť veľmi účinným nástrojom na boj proti cestným pirátom, napríklad v súkromných areáloch alebo sídliskách.

V prípade nasadenia väčšieho počtu kamier, ktoré sú strategicky rozmiestnené na všetky vjazdy/výjazdy z miest a obci, sa stavajú extrémne efektívnym nástrojom na boj proti organizovanému zločinu a skupinám, ktoré sa sústredia na prevoz kradnutých vozidiel v rámci okresov či štátov, nakoľko jednotlivé body môžu byť pripojené napríklad na centrálne, celoštátne databázy vozidiel, ktoré sú v pátraní.

Pre viac informácii o kamerové systémy či radary nás neváhajte kontaktovať. Radi vám poskytneme bezplatné konzultácie na rôzne riešenia, o ktoré máte záujem.